czwartek, 19 grudnia 2013

ROZMARYN LEKARSKI (ROSMARINUS OFFICINALIS)

Olejek rozmarynowy to obok olejku z drzewa herbacianego najlepszy składnik toników, kremów lub maseczek dla osób z skóra tłustą  oraz problemem z trądzikiem.
Warto wiedz przyjrzeć się bliżej tej cudownej roślinie.

Rozmaryn był jedną z najwcześniej stosowanych w medycynie roślin. Był i jest stosowany jako środek wspomagający trawienie, uspokajający, przeciwskurczowy, antyseptyczny, nadciśnieniowy, napotny, przeciwbólowy, wspomagający gojenie oraz porost włosów. Śmiało można go nazwać odpowiednikiem olejku z drzewa herbacianego.
 
Rozmaryn był obok lawendy, głównym składnikiem słynnej Wody Królowej Węgierskiej (Larendorgi) (Ciekawy post na temat tej wody znajdziecie na blogu ziołowyzakątek.com.pl) nalewki składającej się z jednej części ziela rozmarynu i dwóch części tymianku pospolitego, wynalezionej przez królową Elżbietę, córkę Władysława Łokietka. Wodzie tej przypisywano cudowne właściwości odmładzające i odświeżające cerę. Legenda głosi, że właśnie dzięki niej Elżbiecie udało się utrzymać na tronie niemal 60 lat i, mimo sędziwego wieku, zachować zdrowie i urodę.
Opis
Rozmaryn występuje w stanie dzikim w Azji, Afryce Północnej i Południowej Europie. W Polsce często uprawiany w ogrodach i w domach. W stanie naturalnym jest krzewem, dorastającym nawet do 3 m wysokości.
Surowiec
Surowcem farmaceutycznym jest ziele i liść rozmarynu. Ważnym surowcem jest również olejek rozmarynowy, wchodzący w skład wielu preparatów złożonych gotowych i recepturowych.
Liść rozmarynu i olejek rozmarynowy można nabyć w sklepach zielarskich i aptekach. Surowiec pochodzący z południowych krajów jest zasobniejszy w olejek eteryczny niż rozmaryn pozyskiwany z polskich plantacji, jako, że w Polsce nie występuje w stanie naturalnym.
 
Substancje aktywne:

Główne składniki czynne w liściach rozmarynu to


·        Olejki eteryczne,


·        Diterpeny (o silnym działaniu antybakteryjnym),


·       Kwas ursolowy i oleanowy (działające przeciwzapalnie, antyseptycznie i chroniące przed promieniowaniem UV oraz regenerujące i przeciwzmarszczkowe), 


·        Kwas karnozolowy i karnozol (antyoksydanty).


 

Właściwości lecznicze:
Większość składników rozmarynu bardzo słabo przechodzi do czystej wody, dlatego wodne wyciągi z rozmarynu mają wąskie zastosowanie w fitoterapii. Wartościowe i efektywne w działaniu są wyciągi wodno-alkoholowe, alkoholowe i olejowe.
Olejek rozmarynowy, spirytus rozmarynowy, nalewka rozmarynowa wcierane w skórę powodują jej przekrwienie i rozgrzanie oraz miejscowe znieczulenie, co daje efekt przeciwbólowy i przeciwświądowy.

Przedawkowanie.
Zarówno olejek, jak i wyciągi alkoholowe z rozmarynu przedawkowane wywołują zawroty głowy, oszołomienie, halucynacje, częstomocz, silne pocenie się, nudności, wymioty, a nawet utratę przytomności i zapaść. Bardzo duże dawki mogą spowodować śmierć (dawka śmiertelna olejku to około 100 g).

Zastosowanie w kosmetyce:
Nie dziwi fakt, iż ze względu na swoje cudowne właściwości rozmaryn jest wykorzystywany na szeroką skale w kosmetykach, szczególnie tych naturalnych.

Liczne przykłady zastosowania rozmarynu w kosmetyce:

·         *do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej i podrażnionej – ze względu na działanie bakteriobójcze i odkażające;
·  *do pielęgnacji skóry dojrzałej – ze względu na właściwości ujędrniające, antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe;
·        *do pielęgnacji skóry wokół oczu – ze względu na działanie przeciwobrzękowe;
·        w kosmetykach antycellulitowych – ze względu na działanie stymulujące krążenie;
·        *do pielęgnacji włosów – ze względu na działanie łagodzące, przeciwłupieżowe i wzmacniające cebulki włosów.
·        rozjaśnia blizny.

Ważne
Olejku rozmarynowego nie stosuje się bezpośrednio na skórę

Ciekawostka
Wiele wskazuje na to, że stężenie we krwi jednego z zawartych w rozmarynie związków poprawia możliwości umysłowe - czytamy w „Therapeutic Advances in Psychopharmacology”. (Więcej informacji TU) 

W kolejnym poście opisze jeden z kosmetyków zawierający wyciąg z rozmarynu.

Źródło informacji:
Liczne strony internetowe
www.luskiewnik.eu
Zdjęcia: Internet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz