wtorek, 12 lutego 2013

Sól w kosmetyce.

Każdy ją w domu ma, ale nie każdy ją stosuje w pielęgnacji ciała, o czym mowa? o soli. Jakie ta niepozorna domowa przyprawa ma zastosowanie w walce o piękne ciało? O tym będzie ten post.
Dlaczego warto ją stosować i jak to robić?
Pierwszym plusem zastosowania soli jest jej cena i dostępność, można ją nabyć za 2 zł w każdym sklepie spożywczy.
Sól - zarówno pozyskiwana z dna Morza Martwego, jak i wydobywana z głębin ziemi - jest bogatym źródłem mikro- i makroelementów. To wyjątkowo cenny środek leczniczy i pielęgnacyjny.

Najlepszym zastosowaniem soli są kąpiele. Działanie soli jest długotrwałe i głębokie: oczyszcza pory skóry, usuwa martwy naskórek, przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej, pozostawia skórę jędrną i gładką, a poza tym znakomicie relaksuje i odpręża.Taką kąpiel możesz szybko i prosto przygotować: wsyp garść soli kąpielowej do wanny z gorącą wodą i wyrównaj temperaturę do około 38 stopni C. Zażywaj takich solankowych kąpieli 2-3 razy w tygodniu (przez 10-15 minut). Na koniec wymasuj ciało szorstką rękawicą nasączoną solą (kłodawską lub zwykłą kuchenną), szczególnie miejsca dotknięte cellulitem.
Zabieg możesz wzbogacić o aromaterapię, dodając kilka kropli olejku eterycznego, na przykład cytrynowego czy lawendowego. To będzie doskonały relaks po stresującym dniu. Połączenie minerałów solnych i olejków roślinnych skutecznie odżywia i wygładza skórę oraz zapobiega nadmiernemu jej wysuszaniu.

Sól z minerałami

„Białe złoto” tak dawniej określano sól bocheńską, która przez wieki była źródłem bogactwa naszego kraju. Początkowo sól pozyskiwana była ze słonych źródeł metodą warzelniczą. W 1248 r. prawdopodobnie przypadkowo podczas pogłębiania studni solankowych natrafiono na złoża bocheńskiej soli kamiennej dając tym samym początek najstarszej w Europie Kopalni Soli w Bochni.

Dziś „SÓL BOCHEŃSKA” to najwyższej jakości sole kosmetyczne produkowane według tradycyjnych metod w oparciu o mioceńskie złoża solankowe z okolic Bochni. Dzięki specjalnie opracowanym procesom produkcyjnym zachowują swoje naturalne właściwości, odpowiadając potrzebom różnego rodzaju skóry.

Producentem preparatów solnych jest firma Salco. Strona internetowa TU


Bocheńską Leczniczą Sól Jodowo-Bromową stosujemy w leczeniu:
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
  • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów
  • zapalenie reumatyczne mięśni i ścięgien
  • zapalenie korzonków nerwowych
  • dnawe zapalenie stawów
  • profilaktyka niedoczynności tarczycy
  • przewlekłe zapalenie przydatków
  • łuszczyca
  • rybia łuska
  • wyprysk przewlekły
  • nerwice naczyniowe
  • zaburzenia ukrwienia obwodowego kończyn
  • przewlekłe choroby dróg oddechowych i zatok obocznych nosa.
Cena około 8 zł za kg, możemy kupić w aptece.




Sól dla włosów.
Jakiś czas temu bardzo głośno zrobiło się o soli morskiej do włosów. Reklamuje się je jako produkty do stylizacji, podkreślające naturalny wygląd włosów. Po użyciu kosmetyku z zawartością soli morskiej włosy stają się rozwichrzone, naturalnie skręcone. Takie produkty polecane są jednak osobom o naturalnych, nie farbowanych włosach, ponieważ sól może wpłynąć na wypłukiwanie, a nawet zmianę koloru farby. Nie powinny stosować ich osoby, które lubią mieć proste włosy, używają w tym celu prostownicy lub skorzystały z keratynowego prostowania włosów.

Jak ja stosuje sól.

Najprostrzą metodą zastosowania soli, poza kapielą jest peeling. Do miseczki wsypuje sól dodaje żelu do mycia ciała lub oleju i masuje. Szybko, tanio a efekt wygładzonej pięknej skóry gwarantowany.
Można oczywiscie taki peeling wzbogacić o olejki np. lawendowy lub z drzewa herbacianego.
Jeśli ktoś nie lubi eksperymentować może kupić gotowy peeling solny ale są one drogie a efekt taki sam jak peelingu domowego, więc po co przepłacać:-)
  

2 komentarze:

  1. ja bardzo często kąpie się w soli morskiej :D



    Zapraszam do mnie ;*

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję! Bardzo pomogło w uzyskaniu info! :)

    OdpowiedzUsuń