piątek, 14 grudnia 2012

Nawłoć pospolita


Mało kto docenia zalety nawłoci pospolitej, moim zdaniem warto to zioło poznać bo nawłoć ma swoje zastosowanie nie tylko jako herbatka ale też jest przydatna w kosmetyce.

Opis zióła:
Jest to bylina, rosnąca pospolicie na pastwiskach, brzegach pól, w lasach i zaroślach, w okolicy zabudowań. Łodyga dorasta od 30 do 100 cm wysokości, pokryta jest nielicznymi zaostrzonymi listkami. Liście przyziemne mają kształt jajowaty. Kwiaty są barwy żółtej i na szczycie tworzą wiechę, zajmującą ok. 1/3 długości pędu.

Surowcem jest ziele nawłoci pospolitej zbierane w okresie kwitnienia od lipca do września, przy czyn ścina się tyko wierzchołki rośliny długości do 30 cm.

Skład i działanie:

Ziele nawłoci pospolitej zawiera flawonoidy, garbniki, saponiny, olejek eteryczny, fenolokwasy (kwas kawowy, chlorogenowy), śluz, cukry, karoten, witamina C .Ma działanie moczopędne, ściągające, przeciwzapalne, przeciwskurczowe.

Zastosowanie:

Sok z nawłoci i maść na świeżym zielu z masłem (ucierać) stosowane były dawniej w leczeniu wyprysków, ran i oparzeń.

Napar z nawłoci może posłużyć do przemywania skóry łojotokowej, z trądzikiem młodzieńczym, zapaleniem mieszków włosowych, trądzikiem różowatym i z mokrymi wypryskami. Zmniejsza i oczyszcza pory. Rozjaśnia cerę. Posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, osuszające i ściągające.

Przygotowanie naparu z nawłoci:

Łyżkę ziela nawłoci zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem na 15-20 minut. 

Kąpiel z dodatkiem nawłoci działa wzmacniająco , jest polecana na zwiotczałe mięśnie i skórę.

Dostępność:
Można kupić suszone ziele a aptece lub zabrać samemu latem. Koszt zakupu to około 3 zł za 50 gr.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz