sobota, 10 listopada 2012

Aloes cudowna roślina.Aloes i jego właściwości lecznicze znane były od pradawnych czasów (starożytne Chiny, Egipt, Babilon) praktycznie we wszystkich rejonach klimatu gorącego. Pochodzi z południowej Afryki i do dzisiaj znanych jest około 180 jego gatunków. Często jest mylnie uważany za kaktus z powodu jego kolców na brzegach liści, należy jednak do rodziny liliowatych.

Aloes ma właściwości antybakteryjnie, stąd też znajduje zastosowanie w terapii trądziku (młodzieńczego). Sok z aloesu wysusza wypryski, dzięki czemu skóra jest czysta i gładka. Najlepiej jest stosować tutaj roślinę doniczkową – obciąć jeden liść (kilka centymetrów), przeciąć go wzdłuż i smarować skórę miąższem.
Aloes, którego sok chcemy zastosować w kosmetyce, bez uszczerbku na jego przeżyciu jako roślinie, powinien być przynajmniej 3-letnim okazem. Po oderwaniu liści wkłada się je do lodówki na 10-15 dni. Przed wykorzystaniem aloesu należy go nie podlewać w lecie przez dwa tygodnie, a w zimie co najmniej przez miesiąc.

Domowe kosmetyki z wykorzystaniem aloesu.

TONIK
Liście aloesu tniemy w małe kawałki, wkładamy do słoika i zalewamy alkoholem np. wódka, trzymamy tak około 2 tygodni co jakiś czas wstrząsając. Po tym czasie przelewamy nalewkę do butelki najlepiej z ciemnego szkła.
Tonik zrobimy rozcieńczając nalewkę w proporcjach 1:3, 1 część nalewki i 3 części wody. Ja swój tonik wzbogacam jeszcze paroma kroplami olejku z drzewa herbacianego.
Warto tonik przygotować w niewielkich ilościach bo można go przechowywać poza lodówka tylko około tygodnia.

MASECZKA
Jedna łyżka stołowa soku z aloesu (może być sok gotowy, który kupisz w każdej aptece) wymieszać z 2 łyżkami miodu. Papkę nakładamy na oczyszczoną twarz. Pozostawiamy maseczkę na około 15 minut i zmywamy ciepłą wodą. Na koniec delikatnie wklepujemy w skórę krem.


3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. W skórce aloesu są dwa niezbyt zdrowe składniki - aloina i emodyna. Obydwie nie powinny występować w napojach aloesowych gdyż mają właściwości alergizujące (emodyna)i przeczyszczające (aloina). Więc nie polecam produktów ze skórką. Długo stosowane napoje aloesowe ze skórką są niebezpieczne i mogą powodować kłopoty z jelitami, a nawet nowotwór (przez ciągłe podrażnianie ścian jelita). Proponuję używać miąższ aloesowy z firmy Forever Living Produkts - maja największe plantacje aloesu na świecie i wytwarzają miąższ sprawdzany i certyfikowany na zawartość aloiny i emodyny a właściwie na jej brak w miąższu do picia. tel. 600 240 644

    OdpowiedzUsuń