sobota, 18 stycznia 2014

SKWALEN (SKWALAN)


W 1906 r. japońscy naukowcy dzięki badaniom nad rekinami odkryli związek, który od łacińskiej nazwy rekina Squalus nazwano skwalenem. Duża jego zawartość w rekiniej wątrobie, zwłaszcza u gatunków głębinowych, umożliwia rybom życie na znacznych głębokościach, gdzie nie dociera światło słoneczne, panuje niska temperatura i woda zawiera bardzo mało tlenu.

Innym źródłem skwalenu , są nasionach amarantusa, oliwki i niektóre palmy.Najwięcej skwalenu u człowieka zawierają komórki skóry oraz komórki tętnic doprowadzających krew do mózgu.  Z wiekiem nasz organizm zmniejsza produkcję skwalenu, gdy jednocześnie wzrasta jego zapotrzebowanie. Niedobór skwalenu prowadzi między innymi do niepłodności u kobiet.

Skwalen jego rola w organizmie.

Skwalen potrzebny jest w organizmie ludzkim. Posiada właściwości antybakteryjne, antykancerogenne, odżywcze i regenerujące, wspomagające pracę wątroby i trzustki. Do unikalnych cech skwalenu należy zaliczyć zdolność wiązania tlenu z wody i dostarczania go do komórek, zapewniając im w ten sposób długowieczność.

Opis

Skwalen jest płynem bezbarwnym, bez smaku i bez zapachu. Nie jest rozpuszczalny w wodzie, lekko rozpuszcza się w alkoholu, natomiast łatwo w tłustych rozpuszczalnikach. Nie może być produkowany syntetycznie, więc jedynym jego źródłem, są naturalne oleje.

Skwalen czy Skwalan?

Jako substancja chemiczna skwalen jest niestabilny, pod wpływem tlenu z powietrza i promieniowania UV ulega łatwo rozkładowi. Dlatego w kosmetyce wykorzystuje się przeważnie jego stabilną pochodną w postaci bezbarwnego, bezzapachowego i transparentnego olejku – skwalanu.

Skwalan jego rola w kosmetyce. 

Skwalan to bardzo istotny, naturalny składnik, decydujący o odpowiednim stanie skóry.

* Zaliczany jest do lekkich olejków, które szybko wnikają w skórę, bez pozostawiania poczucia tłustości, spotykanej przy niektórych olejach roślinnych. 

* Jako składnik spoiwa międzykomórkowego, wpływa na utrzymanie odpowiedniej, ciekłej struktury wodno-lipidowej, która zapewnia prawidłowe nawodnienie skóry.

* Jako jeden z ważnych elementów sebum, czyli zewnętrznej warstwy lipidowej skóry, zapewnia miękkość, elastyczność oraz chroni przed parowaniem wody z wnętrza skóry, dodatkowo wykazuje działanie ochronne przed inwazją bakterii i grzybów oraz przed działaniem promieniowania UV i innymi czynnikami środowiska. 

* Skwalan to również antyoksydant, chroniący lipidowe struktury skóry przed utlenianiem i wolnymi rodnikami.

* Działa nawilżająco, wzmacnia naturalną barierę lipidową skóry, lekko natłuszcza. Jest on polecany w produktach przeciwzmarszczkowych, dla cer dojrzałych, które utraciły naturalną zawartość skwalenu.

* Posiada również właściwości gojące drobne uszkodzenia skóry i stany zapalne. 

* Ważną funkcją skwalanu jest zwiększanie transportu składników aktywnych w głąb skóry. Skwalan jako drobna cząsteczka, o wysokim powinowactwie do lipidowych struktur naskórka, dobrze penetruje do głębszych warstw skóry i stanowi bardzo dobry nośnik dla składników biologicznie aktywnych rozpuszczalnych w tłuszczach. 

* Skwalan utrwala również zapachy.

* Jest to produkt hypoalergiczny, zgodnie z badaniami stosowany nawet w stężeniu 100% nie powoduje podrażnienia skóry. Jest on opcją dla cer bardzo wrażliwych, które nie tolerują naturalnych olejów roślinnych.

* Jest zaliczany do składników o niskim stopniu komedogenności (nie zatykający porów). Kosmetyki ze skwalanem są dobre dla osób z tłustą cerą.

* Przyspiesza gojenie się ran.

Lista niektórych kosmetyków ze skwalanem w składzie znalezione w Internecie:

Diadem Długotrwały podkład ze skwalanem 30ml około 25 zł
Ziaja MED kuracja nawilżająca, cała seria.
Ziaja Ulga Dla Skóry Wrażliwej, krem regenerujący na noc, wzmacniający naczynka, 50 ml ok 11 zł
Oceanic AA Help Cera Atopowa, krem, nawilżający, 50 ml ok 15 zł
Oceanic AA Therapy Atopia, krem ochronny, 40 ml ok 18 zł
Uriage Xemose, krem do twarzy, 40 ml ok 45 zł
AVA Eco Garden,serum, marchew z groszkiem, 30 ml ok 30 zł
AVA Eco Garden, serum, pomidor z ogórkiem, 30 ml ok 30 zł
Iwostin Sensitia, emulsja, nawilżająca do pielęgnacji ciała, 200 ml ok 33 zł
Dermisja Masło Karite z olejem z oliwek i skwalanem roślinnym 12 g ok 7 zł

Jak widać kosmetyków jest sporo, od tych tańszych do nieco droższych.

Można też zakupić czysty skwalan w sklepach internetowych, np. TU lub TU.
Koszt to około 11 zł za 15 ml (Biochemia Urody) 16 zł za 30 ml w ECOSPA.
 

Źródło informacji i zdjęć: nieoceniony Internet i strona Biochemii Urody.

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy i przydatny post :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecamy http://e-fiore.pl/skwalan-100-z-oliwy-z-oliwek-koncentrat-na-zmarszczki-10ml.html

    OdpowiedzUsuń