niedziela, 12 stycznia 2014

Jak bardzo jesteś ECO?Moda na ekologiczny styl życia zapadła już parę ładnych lat temu. Zaczęło się od segregacji śmieci, potem zwracano szczególną uwagę na edukacje najmłodszych, teraz nastał czas na prawdziwą ekspansje żywności ekologicznej, coraz bardziej dostępnej w sklepach oraz wzrost popularności kosmetyków naturalnych o których większość z nas nie słyszała jeszcze kilka lat temu.

Eko życie to nowoczesny trend czy proces?

Prawie każdy z nas chce być trendy, aby inni go akceptowali, jest to naturalna potrzeba ludzka na którą już dość dawno temu zwrócił uwagę Maslow w swojej piramidzie potrzeb. Gdy świat oszalał na punkcie ekologii większość ludzi w jednej chwili zapragnęła być EKO i żyć EKO.

Jak wiadomo popyt napędza podaż, wiele firm z różnych branży, postanowiło spełnić eko marzenia wielu ludzi. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać sklepy ze zdrową żywnością, sklepu z kosmetykami naturalnymi, sklepy Fair Trade, sklepy z meblami eko i tak dalej.

Cieszy to, iż takie sklepy powstają ale martwi mnie to w jakim kierunku idzie ten EKO trend, może doprowadzić do tego, iż słowo ekologia ludziom będzie się kojarzyła wyłącznie z zakupami eko produktów a nie z życiem ekologicznym. Ekologia stanie się za bardzo skomercjalizowana.

Eko życie powinno być procesem zachodzącym w naszym życiu każdego dnia. Już myjąc rano zęby możeby być bardziej eko zakręcając wodę w kranie, potem być bardziej eko przygotowując posiłek z lokalnych i sezonowych produktów.Idealnym przykładem dla nas jest w bycu Eco jest Skandynawia, tam ludzie już od lat szanują przyrodę i starają się żyć ekologicznie.W Szwecji powstała nawet dzielnica ekologiczna, istnieją też eko restauracje. Przykładem jest Zachodni Port w Malmö. Więcej infotmacji Tu

Skandynawska miłość i szacunek do przyrody powinna być dla nas wzorem do naśladowania.

EKO jedzenie.

Dla mnie życie eko oznacza powrót do życia jakie miało miejsce kiedyś. Dawniej ludzie w miastach kupowali żywność świeżą lokalna często na pobliskich bazarach od ludzi których znali. By żyć eko, nie trzeba kupować drogiej żywności organic. Wystarczy rozejrzeć się i szukać lokalnych sprzedawców żywności.

Ludzie na wsiach natomiast sami uprawiali warzywa. To jest cały sens życia eko, zbliżeni się do natury w takim stopniu w jakim tylko możemy. 

Bądź EKO na co dzień.

Będąc w Norwegii miałam okazje przekonać się jak  Skandynawowie starają się być Eko. Po pierwsze zamiast spędzać wolne dni przed telewizorem często wolą spacery do parku, lasu, obcowanie z przyrodą. Po drugie starają się kupować żywność wyprodukowaną w swoim kraju, oferta produktów codziennego spożycia jest w Norwegii ograniczona do minimum najczęsciej są to norwescy producenci. Przykładem jest norweska firma Tine dostarczająca produkty mleczne do sklepów. Z zagranicy sprowadzane są tylko produkty, których Norwegia nie jest w stanie sama wyprodukować lub produkuje ich za mało.

Szkoda, że Polska nie idzie za tym przykładem, a wielki hipermarkety sprowadzają produkty z całej Europy zamiast promować te produkowane w Polsce. Być może kiedyś się to zmieni. My również o ile to możliwe powinniśmy wspierać polską żywność. Oraz starajmy się zbliżyć do natury tak jak to robią od lat Skandynawowie, ludzie którzy żyją najdłużej z Europejczyków.

Na koniec sprawdź sam jak bardzo jesteś eko, link do testo online TU

Eko portale warte odwiedzenia.
biokurier.pl – żywność eko
ulicaekologiczna.pl

W kolejnym poście troszkę o byciu eko wybierając kosmetyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz