poniedziałek, 7 stycznia 2013

POKRZYWA ZWYCZAJNA

Chyba nikt z nas nie lubi przez przypadek wpaść w pokrzywy. Bomble i pieczenie skóry skótecznie nas od tej rośliny odstrasza, jednak niezaprzeczalnie pozytywny jest jej wpływ na naszę zdrowie i urodę. 

Jest to roślina niezwykle bogata w sole mineralne, aminokwasy i witaminy C. Okazało się, że  właściwosci kosmetyczne pokrzywy to nie tylko wymysł naszej babci ale udowodnione działanie. Pokrzywa znakomicie wpływa na oczyszczanie skóry, wzmacnia paznokcie i poprawia wygląd naszej skóry. Pokrzywa jest rewelacyjnym kosmetykiem szczególnie gdy cera tłusta i trądzikowata przysparza wiele kłopotów. 

Pokrzywa w kosmetyce

Pokrzywa znalazła bogate zastosowanie w kosmetyce. Jej właściwości są bardzo cenne w pielęgnacji ciała oraz włosów, dlatego też tak chętnie jest stosowana w kosmetyce. Jakie są jeszcze właściwości pokrzywy:

-wzmacnia włosy
-wzmacnia paznokcie
-poprawia metabolizm skóry
-odżywa skórę
-chroni przed wolnymi rodnikami
-pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu
-oczyszcza skórę
-redukuje nadmierny łojotok
-działa antybakteryjnie
-poprawia mikrokrążenie skóry
-działa przeciwzapalnie
-redukuje obrzęki
-zapobiega wypadaniu włosów.

Oto kilka pomysłów na wykorzystanie cudownej mocy pokrzywy:

Kąpiel nóg w roztworze z pokrzywy:
Dwie garście świeżych i dobrze umytych korzeni oraz świeżych pokrzyw (łodygi i liście) zalać 5 litrami wody i pozostawić na noc, a następnego dnia grzać do zagotowania. Gorący roztwór nalać do miski i moczyć w nim stopy przez 20 minut. Zioła pozostawić w wodzie i nie odcedzać. Kąpiel po ponownym podgrzaniu może być użyta dwa lub trzy razy.

Mycie głowy roztworem z pokrzywy lub korzeni:
Roztwór z pokrzywy – 8 do 10 garści świeżych lub suszonych pokrzyw zalać w garnku 5 litrami wody i na małym ogniu podgrzewać do zagotowania. Zostawić na 5 minut do naciągnięcia.
Roztwór z korzeni – 4 garście korzeni zalać zimną wodą i pozostawić na noc. Na drugi dzień podgrzać do wrzenia i pozostawić na 10 minut do naciągnięcia.

Wzmacniająca i przeciwłupieżowa pokrzywowa płukanka do włosów ciemnych – 1 łyżeczkę suszonych liści pokrzywy lub pokrzywową herbatę zalać szklanką wrzątku i wypłukać włosy

Ocet pokrzywowy do włosów - garść zielonych liści pokrzywy zalać 0,5 l gorącej wody, pozostawić pod przykryciem na około 3 godziny, przecedzić a uzyskany płyn zmieszać z 250 ml octu owocowego. Otrzymany ocet można przechowywać w szczelnej butelce. Dla uzyskania działania wzmacniającego i nadania połysku i osłabionym włosom należy go wmasowywać przez kilka minut w skórę głowy a następnie spłukać.

Olejek pokrzywowy - pół szklanki świeżego lub suchego ziela zalać 100 ml oleju o temperaturze około 60 stopni C, pozostawić na 7 dni a następnie przefiltrować.

Nalewka z pokrzywy – korzenie pokrzywy umyć, drobno pokroić i napełnić nimi dowolnej wielkości butelkę, dopełnić około 300 ml wódki (najlepiej 40%) i pozostawić na 14 dni w ciepłym i zacienionym miejscu. Nalewkę można pić lub nacierać nią włosy i leczone miejsca.

Krem pokrzywowy – w moździerzu umieszczonym w gorącej wodzie umieścić 50 ml kremu Nivea i 2 łyżki kremu Linomag (albo maści allantoinowej lub nagietkowej) a po rozpuszczeniu dodać 1 łyżkę olejku pokrzywowego, 1 łyżkę nalewki pokrzywowej i 4 krople olejku lawendowego lub różanego. Składniki utrzeć na jednolitą masę. Przełożyć do pojemnika i przenieść do zimnego miejsca. Taki krem działa odżywia, regeneruje i wygładza, działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, antytrądzikowo i przeciwzmarszczkowo, natłuszcza i nawilża usta oraz skórę twarzy. Jest odpowiedni do wszystkich rodzajów skóry.



2 komentarze:

  1. ale dużo fajnych przepisów i zastosowań, większości nie znałam :) trzeba będzie się wreszcie skusić

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam, szczególnie ją używać do włosów.

    OdpowiedzUsuń