sobota, 16 lutego 2013

Kosmetyczny minimalizm: ALTERNATYWA DLA SZAMPONU Cz.II

W ostatnim poście poruszyłam kwestię braku idealnego szamponu na sklepowych półkach. Czy wobec tego nie ma szans na zupełnie naturalne umycie włosów, ależ jest i oto w tym poście przedstawiam różne alternatywy dla drogeryjnych szamponów

Szare mydło do mycia i ocet do płukania włosów, a jednak Babcia miała racje.

Szampon zaczęto produkować dopiero w XX wieku. Zanim do tego doszło ludzie używali szarego mydła, które w żaden sposób nie było zagrożeniem dla włosów.Jednak mydło nie działa dobrze z wodą alkaliczną, czyli wysoce zmineralizowaną, więc kiedy zaczęła się taka pojawiać na obszarach cywilizowanych, mydło stało się nieużyteczne. Sprawiało, że włosy stawały się słabsze. Dlatego wprowadzono szampon, który działał korzystnie zarówno w wodzie twardej jak i miękkiej.

Mydło szare lub marsylskie


Mydło potasowe, to mieszanina soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych, gliceryny, kwasu cytrynowego, chlorku sodu i innych. W odróżnieniu od mydeł sodowych nie zawiera sztucznych barwników czy substancji zapachowych, co sprawia, że uczulenia spowodowane szarym mydłem są znacznie rzadsze niż przy stosowaniu innych środków higienicznych. Zapach szarego mydła jest prawie nieodczuwalny. (Wikipedia)

Oryginalne mydło marsylskie otrzymywane z oleju roślinnego, sody i wody morskiej. Olbrzymie bloki mydła marsylskiego są produkowane na południu Francji już od czasów Średniowiecza.
Do dzisiaj produkcja tradycyjnego mydła marsylskiego wygląda tak samo i trwa 14 dni. Najpierw w wielkich kadziach miesza się oleje roślinne z sodą i tak otrzymaną pastę podgrzewa się przez 10 dni w temperaturze 120 stopni Celsjusza, a następnie myje w celu usunięcia sody i pozostawia na 2 dni, po zastygnięciu mydło dzieli się najpierw na 35kg kawałki, które potem są dzielone na jeszcze mniejsze kostki.
( o mydle ze strony http://n-cosmetics.pl)

SZAMPON RECEPTURA PODSTAWOWA
- około 70g twardego mydła,
- 800 ml wody destylowanej lub odwaru z ziół

Twarde mydło zetrzyj na tarce kuchennej o grubych oczkach, a następnie zalej gotującą się wodą lub odwarem z ziół – wciąż mieszając rozpuść. Mieszankę odstaw do ostygnięcia.

Odwar z ziół otrzymasz gotując przez około 15 minut wybrane zioła (pokrzywę, rozmaryn, kwiat rumianku bądź lipy). Następnie poczekaj chwilę, po czym odcedź. Zioła dobieraj zgodnie z potrzebami swoich włosów (pokrzywa zalecana jest do włosów o tendencji przetłuszczania, rumianek rozjaśnia jasny kolor włosów, lipa nawilża suche włosy i ukoi podrażnioną skórę głowy).

W celu nadania mieszance przyjemnego zapachu, możemy pokusić się o urozmaicenie receptury odrobiną olejku eterycznego na przykład, o zapachu lawendy bądź rozmarynu.

Ocet jak płukanka po myciu włosów mydłem lub sodą oczyszczoną.

Po umyciu włosów mydłem lub sodą włosy mogą być matowe i bez blasku, aby temu zaradzić moją jak i pewnie inne babcie radziła aby płukać włosy octem rozcieńczonym z wodą. Może to być zwykły ocet sporytusowy, ale jeśli chcemy pielęgnacji w 100 % naturalnej najlepiej użyć octu jabłkowego domowej roboty lub kupnego ekologicznego.

Ocet jabłkowy to produkt delikatnie kwaśny. Doskonale przeciwdziała mydłu i sodzie oczyszczonej, dlatego idealnie nadaje się na odżywkę. Oprócz tego uszczelnia naskórek oraz równoważy pH włosów. Tak jak w przypadku sody oczyszczonej standardowa ilość to jednak łyżka octu jabłkowego rozpuszczona w szklance wody. Użyj do tego starej butelki bo odżywce przelewając miksturę za pomocą lejka, następnie dobrze wymieszaj.

Zastosowanie: Na dobrze spłukaną po sodzie oczyszczonej  lub mydle głowę nałóż małą ilość mikstury z octu jabłkowego, najlepiej na same włosy lub ich końcówki, nie na skórę głowy. Pozostaw na chwilę, następnie dobrze spłucz.

Mydlnica lekarska a jednak się pieni.

Mydlnica lekarska to rzeczywiście niezastąpione zioło. Znane zresztą od setek lat. Zrobiła wielką karierę dzięki pianie, jaką wytwarza jej korzeń. Z tego powodu w holenderskich browarach dodawano ją nawet do piwa. W starożytnej Grecji i Rzymie korzystali z niej pasterze – odtłuszczali wywarem owcze runo z lanoliny. Zwolennicy czystości pianą saponarii (tak nazywa się po łacinie) szorowali ciała, włosy, prali też ubrania.

Więcej o mydlnicy w jednym z kolejnych postów.

SZAMPON CYTRYNOWY Z MYDLNICĄ LEKARSKĄ
Niezwykle łagodny i delikatny szampon cytrynowy, zalecany jest zwłaszcza dla włosów matowych, pozbawionych blasku i witalności.

Do jego sporządzenia potrzebować będziesz:
- 2 łyżki mydlnicy lekarskiej (zioło o właściwościach zbliżonych do właściwości mydła),
- 0,5 l wody,
- około 2,5 łyżki stołowej soku ze świeżo wyciśniętej cytryny (może zostać zastąpiony sokiem wyciśniętym ze świeżej pomarańczy),
- 2 żółtka jaja,
- kilka kropel olejku eterycznego o zapachu cytryny lub pomarańczy.
Wykonanie:
Wodę zagotuj wraz z mydlnicą, dodaj pozostałe składniki, po czym gotuj na wolnym ogniu przez około 15 minut. Wystudzony, gotowy szampon, przelej do buteleczki.


Szampon na sucho

Niekiedy, z uwagi na trudne warunki na przykład podczas pobytu na biwaku czy z braku czasu, można się pokusić o zastosowanie szamponu suchego.

Do jego wykonania potrzebne nam będzie:
- ok. 10 dag krochmalu pszennego lub kukurydzianego,
- 50g sproszkowanego korzenia fiołka,
- 25g talku kosmetycznego,
- 25g białej glinki.

Wykonanie:
Wszystkie wymienione powyżej składniki dokładnie zmieszaj ze sobą i gotowe!

Wystarczy, że tak wyprodukowaną mieszankę po prostu wetrzesz we włosy, a następnie nałożysz ręcznik, trzyj delikatnie skórę głowy i pozostaw go przez 15 minut. Suchy szampon wykazuje działanie przeciwzapalne, niemniej nie może być on stosowany w charakterze zamiennika szamponu tradycyjnego, stosowanego przy użyciu dużej ilości wody.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona w połączeniu z innymi domowymi środkami, może zdziałać na włosach cuda. Jest delikatnym i najsłabszym alkalicznym produktem, dzięki czemu oczyści włosy z wszelkich nagromadzonych substancji chemicznych. Jak w przypadku innych naturalnych środków czyszczących, nie ma stałych przepisów na szampon - mogą być one modyfikowane w zależności od Twoich potrzeb.

Standardowa ilość to jedna łyżka sody, rozpuszczona w szklance wody. Najlepiej wypełnij miksturą starą butelkę po szamponie używając lejka i dobrze wymieszaj. Dla włosów kręconych lub grubszych, można użyć nieco więcej sody, niż do włosów cieńszych. Spróbuj kilka wersji i sprawdź jaka jest dla Ciebie najlepsza.

Zastosowanie: Będąc pod prysznicem namocz włosy wodą następnie nałóż na czubek głowy nieco mikstury z sody. Wcieraj ją delikatnie rękami dodając mikstury w różnych miejscach, jednak koncentrując się głównie na czubku głowy. Niekoniecznie musisz nakładać ją bezpośrednio na włosy, wystarczy wmasować miksturę do skóry głowy, co zredukuje olejki, tym samym włosy naturalnie powrócą do swej świeżości. Po kilku minutach zmyj miksturę z głowy, w taki sam sposób jak się zmywa szampon.

Źródło TU 

Ważna uwaga. Stosując szampony naturalne i naturalne alternatywy dla szamponów przez pare myć zanim włosy przestawią się z tradycyjnej pielegnacji (szampony drogeryjne) na naturalną mogą być suche, elektryzować się, wszystko to jest spowodowane brakiem chemii, po jakimś czasie włosy przyzwyczajają się i wracają do normy

Naturalne szampony trudniej radzą sobie ze zmywanie olei z włosów, o tym bedzie osobny post.

Ja stosowałam wszystkie z metod i u mnie najlepiej sprawdza się mycię mydłem i płukanie octem. A jakie metody wy stosujecie? Które polecacie a może macie jakieś własne, inne metody mycia włosów? Zapraszam do komentowania. Pozdrawiam.

2 komentarze: