czwartek, 13 lutego 2014

ARNIKA GÓRSKA (Arnica montana)


Pora na kolejny post z serii ziołowej. Tym razem w roli zioła miesiąca wystąpi Arnika górka łac. Arnica montana. Zioło to ma wiele zastosowań i od lat była wykorzystywana w ziołolecznictwie. Przyjrzyjmy się więc ziołu, które według niektórych chroniło nawet przed piorunami.


Jest to bylina z rodziny Złożonych występująca na górskich łąkach Europy Środkowej, Azji i Ameryki Północnej. Rzadziej można ją spotkać na niżu, m.in. na Litwie i Białorusi. W Polsce rośnie dość rzadko. Występuje w Sudetach, Karpatach oraz na niżu, zwłaszcza na Suwalszczyźnie, Pomorzu Mazurskim i w Puszczy Białowieskiej, na łąkach i brzegach lasów.

Surowiec zielarski:

Do celów leczniczych zbiera się na plantacjach kwiatostany - koszyczki w początkowym okresie kwitnienia, w dni słoneczne, po obeschnięciu rosy i suszy w cieniu i przewiewie. Otrzymany surowiec stanowią koszyczki arniki.

Działanie zdrowotne, wewnętrzne.

Przetwory z arniki podane doustnie mają korzystny wpływ na układ krążenia.
Podnoszą ciśnienie krwi i usprawniają jej przepływ przez naczynia wieńcowe, zwiększają liczbę skurczów serca i jego objętość wyrzutową, zmniejszają opory w naczyniach obwodowych i poprawiają krążenie w kończynach i mózgu. Pobudzają równocześnie oddech. Obserwuje się też nieznaczne działanie przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe w obrębie obwodowych naczyń żylnych oraz naczyń mózgowych.

Działanie zewnętrzne

Związki czynne kwiatów arniki podawane zewnętrznie przenikają łatwo przez skórę, wzmacniają ściany naczyń włosowatych, a w przypadku uszkodzeń, np. na skutek kontuzji lub obrzęków, zapobiegają przenikaniu osocza poza łożysko żylne. Zmieniają również ciśnienie na zewnątrz i wewnątrz drobnych naczyń podskórnych, ułatwiają resorpcję płynu wysiękowego oraz zmniejszają obrzęk i jego bolesność. Po wniknięciu do naczyń wyraźnie zwiększają aktywność
fibrynolityczną krwi, przeciwdziałają aglutynacji płytek krwi i zapobiegają powstawaniu zakrzepów żylnych.

Znacznie częściej od stosowania przetworów z arniki wewnętrznie podaje się przetwory z arniki zewnętrznie, na krwiaki, stłuczenia, obrzęki pourazowe, oparzenia I i II stopnia, wylewy podskórne, uszkodzenia naskórka, owrzodzenia
troficzne i czyraki oraz owrzodzenia jamy ustnej i dziąseł.
Korzystnie działają również w zapaleniu ścięgna, stawu i nerwu, bólu barku, owrzodzeniu żylakowym oraz ukąszeniach owadów. Jako środek łagodzący bóle stosuje się też arnikę w zakrzepowym lub zarostowym zapaleniu żył i w bólach pooperacyjnych.

Ważne:
Lecznicza arnika ma jednak i swoje „mroczne” strony. W całości jest rośliną trującą. Przedawkowanie może doprowadzić nawet do śmierci a w przypadku nadmiernego stosowania na skórę, zwłaszcza wrażliwą może spowodować ostre podrażnienie. Dlatego zwłaszcza przed użyciem nowego kosmetyku z arniką należy wykonać test alergiczny

Receptury z Arniką

Odwar z arniki: l/2 łyżki kwiatów zalać 2 szklankami wody ciepłej. Ogrzewać do wrzenia i gotować łagodnie pod przykryciem 5 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Dodać 50 g gliceryny oraz 1 łyżeczkę octu i stosować do okładów.

Napar arnikowo-rumiankowy: zmieszać po 30 g kwiatów arniki i kwiatów rumianku. Zalać 2 łyżki mieszanki 1/21 wody wrzącej, postawić pod przykryciem, a po ostudzeniu przecedzić. Stosować do okładów, przymoczek i przemywań w egzemie alergicznej, do płukania jamy ustnej i gardła oraz zmywania owłosionej skóry głowy.

Maść arnikowa na stłuczenia:
2 łyżki suszonych kwiatów arniki, zmielonych na pył, powstały proszek mieszamy z  8 łyżkami oleju lub rozpuszczonej wazeliny.

Arnika w kosmetyce

W kosmetyce wyciągi z arniki stosuje się w kremach przeciwzapalnych, regenerujących i oczyszczających, w płynach do twarzy, parówkach a także kosmetykach do pielęgnacji włosów. Arnika jest szczególnie korzystna dla skóry podrażnionej, skóry wokół oczu i spierzchnięte usta. W kosmetykach stosuje się ją również ze względu na właściwości zmiękczające.
Oto przepis na domowy kosmetyk z arniką.

Tonik do cery mieszanej z arniką i szałwią.
1 łyżka ziela szałwii
1 łyżka ziela arniki
1 szklanka wina
Sok z ½ cytryny
Zioła zalać 1 szklanką wrzątku, parzyć 30 minut. Dodać wino oraz sok z cytryny. Po 2 tygodniach przecedzić zioła i przelać do butelek. Przemywać tonikiem twarz. Tonik należy trzymać w lodówce.

Kosmetyki z arniką:

FLOS-LEK Nawilżający krem arnikowy SPF 15 z linii Arnica, cena ok. 19,99 zł
Dr. Hauschka Olejek do ciałą z brzozą i arniką 10 ml cena ok 8 zł
ATW, Ujędrniajacy balsam do ciała z arniką górską ok. 30 zł
Tołpa dermo men expert. S.O.S. Balsam przeciw podrażnieniom 40 ml ok 30 zł




Źródło: Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. Ożarowski A.
              Czasopismo Przepis na zdrowie 02/2014



6 komentarzy:

  1. świetny post :)
    P.S zostałaś nominowana do wzięcia udziału w KONKURSIE Serdecznie Zapraszam :)))
    mybeautyjoy.blogspot.co.uk/2014/02/walentynkowy-konkurs-rozdanie.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam lęk przed tą roślinką, własnie przez jej trujące właściwości, być może się do niej kiedyś przekonam, ale nie majac wystarczającej wiedzy wolę unikać

    OdpowiedzUsuń
  3. Moja babcia zalewa kwiatki arniki spirytusem, odstawia w zacienione miejsca a potem w przypadku stłuczeń czy nerwobólu pociera watą nasączoną wyżej wspomnianą miksturą

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja z arniki robię maceraty, kremy i maści :) To super ziółko na pękajace naczyńka krwionośne :)
    (bardzo fajny blog...cieszy mnie ze tu trafiłam :))

    OdpowiedzUsuń
  5. Dlaczego ja tu wczesniej nie trafiłam?? Zabieram się za czytanie!

    OdpowiedzUsuń
  6. A ja sie smaruje juz 3 tubka nie wiedziatam ze jest trujaca

    OdpowiedzUsuń