KWAS LAURYNOWY (Lauric acid)


Kwas laurynowy pomaga leczyć trądzik, łysienie oraz zwalcza wirusy. Warto wiedz przyjrzeć się mu bliżej.



Model Kwasu laurynowego

Źródło: Wikipedia
                                      



Gdzie go szukać?


To związek chemiczny, który w dużych ilościach znajduje się tylko w dwóch produktach: w kokosie oraz  w mleku matki, gdzie jest bardzo ważnym elementem budowania odporności rozwijającego się organizmu.

Zawartość kwasu laurynowegow(C12H24O2) oleju kokosowym wynosi 40-50%.
Kwas ten ma postać białego proszku (patrz zdjecie powyżej)



Właściwości


Ma on silnie bakteriobójcze i wirusobójcze właściwości, niszczy drobnoustroje pokryte otoczką lipidową (zalicza się do nich m.in. wirus HIV, cytomegalowirus, wirus opryszczki, przeziębienia, a także bakteria Helicobacter pylori, wywołująca wrzody żołądka i nowotwory układu pokarmowego). Inaczej niż antybiotyki, które zabijają całą florę bakteryjną organizmu - w tym także tą dobroczynną - monolauryn atakuje tylko szkodliwe wirusy i bakterie. Z kolei na powierzchni skóry antybakteryjne i antywirusowe właściwości kwasu laurynowego sprawiają, że znakomicie nadaje się do zwalczania infekcji, wysypek i egzem, a także przyczynia się do leczenia drobnych skaleczeń i mikrourazów skóry oraz łagodzi świąd i ból po ukąszeniach owadów.


Pomaga zwalczyć schorzenie zwane „stopą sportowca” lub „stopą atlety”

– uciążliwą, długotrwałą grzybicę stóp. Olej kokosowy może być także z dobrym rezultatem stosowany na cerę trądzikową: wówczas najlepiej działa połączone stosowanie wewnętrznie i zewnętrznie.


Jest również pomocny w leczeniu łysienia. Kwas laurynowy jest inhibitorem (blokerem) 5-alfa reduktazy, enzymu przekształcającego testosteron w dużo bardziej aktywną formę zwaną dihydrotestosteronem, która jest odpowiedzialna za eskalację procesu łysienia.


W związku ze swoim działaniem kwas laurynowy zmniejsza nadprodukcję łoju w mieszkach włosowych i zapobiega procesowi przetłuszczania włosów co prowadzi do zmniejszenia ilości wypadających włosów.

Według niektórych badań kwas ten zapobiega rakowi.

Warto wiedz sięgać po kosmetyki z olejem kokosowym lub sam olej używać do pielęgnacji ciała, włosów. Jak i używać go w kuchni do smażenia. Zalecana ilość spożycia kwasu laurynowego wynosi 10-20 gramów dziennie.(około 3 łyżki stołowe oleju kokosowego)

Inne nazwy: Dodecylic acid;  Dodecoic acid; Laurostearic acid; Vulvic acid;

Źródło informacji: Wikipedia, Internet
Zdjęcia: Internet


piątek, 20 grudnia 2013

ORIFLAME Oczyszczająco-tonizujący żel z olejkiem z drzewa herbacianego i rozmarynu


Jest to moja druga recenzja kosmetyków marki ORIFLAME. Zachęcona licznymi pozytywnymi komentarzami postanowiłam produkt zakupić i przetestować.




Skład
AQUA, GLYCERIN, SORBITOL, SODIUM LAURETH SULFATE, COCAMIDOPROPYL BETAINE, HYDROXYETHYLCELLULOSE, PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL MELALEUCA ALTERNIFOLIA LEAF OIL(olejek z drzewa herbacianego), PHENOXYETHANOL, IMIDAZOLIDINYL UREA, PARFUM, METHYLPARABEN ROSMARINUS OFFICINALIS LEAF OIL(olejek rozmarynowy), SODIUM CHLORIDE, PROPYLPARABEN, ETHYLPARABEN, CI 42090, CI 19140, CI 17200

Lista składników nie jest duża, co świadczy o tym, iż żel ten nie jest napakowany chemicznymi dodatkami, aczkolwiek nie jest w 100% naturalny.
Minusem jest SLS w składzie, substancja która może uczulać, dobrze, że jest na 4 miejscu.
Zdecydowanym plusem jest umieszczenie olejków dość wysoko w składzie a nie na końcu jak to niestety bywa w wielu kosmetykach.

Zapach, konsystencja i wydajność.
Zapach jest bardzo ładny, naturalny, żel pachnie olejkiem z drzewa herbacianego, jego aromat jest chyba najbardziej wyczuwalny. Ja bardzo lubię ten zapach aczkolwiek wiem, że nie każdemu on odpowiada.
Żel ma konsystencje typowego produktu do mycia, nie jest wodnisty, już niewielka ilość wystarczy by dobrze umyć twarz co sprawia, że żel jest wydajny. Używam go 2 razy dziennie od 2 tygodni i zużyłam ¼ butelki.

Opis producenta:
Żel 2 w 1 dobrze się pieni, usuwając zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Pomaga zwalczać wypryski.

Moja opinia
Po pierwsze bardzo jestem zadowolona z zapachu oraz konsystencji żelu. Dobrze skórę oczyszcza, po umyciu jest efekt lekkiego ściągnięcia ale nie wysuszenia. Można po jego zastosowaniu użyć toniku ale nie jest to konieczne.

Według producenta pomaga zwalczać wypryski, na pewno oba olejki pomagają w tym bo oba mają silne właściwości antybakteryjne. Ja zauważyłam, że troszkę żel pomaga w walce z krostkami. Dodatkowo stosuję też krem z tej serii(recenzja wkrótce) i widzę poprawę na mojej twarzy. Na pewno można spróbować, może sam żel trądziku nie zlikwiduje w 100% ale będzie wsparciem dla kremów antytrądzikowych.

Ja mam skórę tłustą, wiedz dla osób z tym typem skóry żel jest przeznaczony i im go zdecydowanie polecam o ile nie są uczulone na jakiś ze składników. Jest do moim zdaniem dobry żel za niewielkie pieniądze.

Podsumowanie:
 Spełnienie obietnic producenta 5/5
 Konsystencja/wydajność 5/5
 Zapach 5/5
 Cena 4/5
 Ogólna ocena 5/5

Nie testowany na zwierzętach.

Opinia innych
Pozytywne komentarze i przyznanie 5/5 gwiazdek przez 78 osób na stronie Oriflame.

Pojemność: 150 ml
Cena: cena katalogowa 25 zł w promocji 11,90 zł.
Dostępność: Konsultantka Oriflame.

czwartek, 19 grudnia 2013

ROZMARYN LEKARSKI (ROSMARINUS OFFICINALIS)

Olejek rozmarynowy to obok olejku z drzewa herbacianego najlepszy składnik toników, kremów lub maseczek dla osób z skóra tłustą  oraz problemem z trądzikiem.
Warto wiedz przyjrzeć się bliżej tej cudownej roślinie.





Rozmaryn był jedną z najwcześniej stosowanych w medycynie roślin. Był i jest stosowany jako środek wspomagający trawienie, uspokajający, przeciwskurczowy, antyseptyczny, nadciśnieniowy, napotny, przeciwbólowy, wspomagający gojenie oraz porost włosów. Śmiało można go nazwać odpowiednikiem olejku z drzewa herbacianego.
 
Rozmaryn był obok lawendy, głównym składnikiem słynnej Wody Królowej Węgierskiej (Larendorgi) (Ciekawy post na temat tej wody znajdziecie na blogu ziołowyzakątek.com.pl) nalewki składającej się z jednej części ziela rozmarynu i dwóch części tymianku pospolitego, wynalezionej przez królową Elżbietę, córkę Władysława Łokietka. Wodzie tej przypisywano cudowne właściwości odmładzające i odświeżające cerę. Legenda głosi, że właśnie dzięki niej Elżbiecie udało się utrzymać na tronie niemal 60 lat i, mimo sędziwego wieku, zachować zdrowie i urodę.
Opis
Rozmaryn występuje w stanie dzikim w Azji, Afryce Północnej i Południowej Europie. W Polsce często uprawiany w ogrodach i w domach. W stanie naturalnym jest krzewem, dorastającym nawet do 3 m wysokości.
Surowiec
Surowcem farmaceutycznym jest ziele i liść rozmarynu. Ważnym surowcem jest również olejek rozmarynowy, wchodzący w skład wielu preparatów złożonych gotowych i recepturowych.
Liść rozmarynu i olejek rozmarynowy można nabyć w sklepach zielarskich i aptekach. Surowiec pochodzący z południowych krajów jest zasobniejszy w olejek eteryczny niż rozmaryn pozyskiwany z polskich plantacji, jako, że w Polsce nie występuje w stanie naturalnym.
 
Substancje aktywne:

Główne składniki czynne w liściach rozmarynu to


·        Olejki eteryczne,


·        Diterpeny (o silnym działaniu antybakteryjnym),


·       Kwas ursolowy i oleanowy (działające przeciwzapalnie, antyseptycznie i chroniące przed promieniowaniem UV oraz regenerujące i przeciwzmarszczkowe), 


·        Kwas karnozolowy i karnozol (antyoksydanty).


 

Właściwości lecznicze:
Większość składników rozmarynu bardzo słabo przechodzi do czystej wody, dlatego wodne wyciągi z rozmarynu mają wąskie zastosowanie w fitoterapii. Wartościowe i efektywne w działaniu są wyciągi wodno-alkoholowe, alkoholowe i olejowe.
Olejek rozmarynowy, spirytus rozmarynowy, nalewka rozmarynowa wcierane w skórę powodują jej przekrwienie i rozgrzanie oraz miejscowe znieczulenie, co daje efekt przeciwbólowy i przeciwświądowy.

Przedawkowanie.
Zarówno olejek, jak i wyciągi alkoholowe z rozmarynu przedawkowane wywołują zawroty głowy, oszołomienie, halucynacje, częstomocz, silne pocenie się, nudności, wymioty, a nawet utratę przytomności i zapaść. Bardzo duże dawki mogą spowodować śmierć (dawka śmiertelna olejku to około 100 g).

Zastosowanie w kosmetyce:
Nie dziwi fakt, iż ze względu na swoje cudowne właściwości rozmaryn jest wykorzystywany na szeroką skale w kosmetykach, szczególnie tych naturalnych.

Liczne przykłady zastosowania rozmarynu w kosmetyce:

·         *do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej i podrażnionej – ze względu na działanie bakteriobójcze i odkażające;
·  *do pielęgnacji skóry dojrzałej – ze względu na właściwości ujędrniające, antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe;
·        *do pielęgnacji skóry wokół oczu – ze względu na działanie przeciwobrzękowe;
·        w kosmetykach antycellulitowych – ze względu na działanie stymulujące krążenie;
·        *do pielęgnacji włosów – ze względu na działanie łagodzące, przeciwłupieżowe i wzmacniające cebulki włosów.
·        rozjaśnia blizny.

Ważne
Olejku rozmarynowego nie stosuje się bezpośrednio na skórę

Ciekawostka
Wiele wskazuje na to, że stężenie we krwi jednego z zawartych w rozmarynie związków poprawia możliwości umysłowe - czytamy w „Therapeutic Advances in Psychopharmacology”. (Więcej informacji TU) 

W kolejnym poście opisze jeden z kosmetyków zawierający wyciąg z rozmarynu.

Źródło informacji:
Liczne strony internetowe
www.luskiewnik.eu
Zdjęcia: Internet

środa, 18 grudnia 2013

Drugie życie bloga

Witam wszystkich po długiej przerwie spowodowanej wyjazdem i brakiem czasu,praca, praca i jeszcze raz praca. Teraz od Nowego Roku daje mojemu blogowi drugie życie. Serie Postów będą takie same, ale będzie też pare NOWOŚCI.
Zapraszam na Bloga w nowej odsłonie. Już jutro nowy post.